Interjúsorozatunk első részében egy Magyarországon élő ukrán állampolgárt kérdeztünk a jelenlegi ukrán helyzetről.
Interjú Olha Koshchiyenkoval
2014. augusztus 26.
Bemutatnád magad röviden?
Fiatal munkavállaló vagyok Ukrajnából. Nyelvészet és Nemzetközi kapcsolatok szakon tanultam több európai egyetemen is. 5 éve költöztem Magyarországra, és jelenleg egy multinál dolgozom Budapesten, kutató analitikusként. Szabadidőmben a CEU Vitatársaságával politikai és társadalmi témákat boncolgatok, magyarul tanulok, és a budai hegyekben túrázok.
Magyarországon, az EU-ban élő ukrán állampolgárként hogyan látod az ukrán helyzetet?
Ukrajna helyzete nagyon drámai és szomorú. Ukrajna függetlenségének megszerzése óta a leghosszabb és legtragikusabb krízisével áll szemben, amelyet „Európa 21. századi legnagyobb krízisének" is neveznek.
Milyen információforrásokat tartasz megbízhatónak az eseményekkel kapcsolatban?
A legtöbb európai sajtóorgánum elfogadható. Arról viszont lebeszélnék mindenkit, hogy az orosz sajtóból tájékozódjon. Az orosz média nagy része az orosz kormány ellenőrzése alatt áll, és eléggé ferde képet mutatnak arról, hogy mi történik Ukrajnában. Gyakran kitalált történeteket publikálnak, amelyek meg sem történtek, és beszámolóik Ukrajna-ellenes, EU-ellenes propagandaszövegek.
Mit gondolsz, mi volt a konfliktus elsődleges oka? Mi kezdte el?
Szerintem a kelet-ukrán háborút az orosz kormány okozta, amely szisztematikusan készült a kelet-ukrán régió destabilizálására, és azért indította el a konfliktust most, mert az ország gyenge volt az Euromaidan forradalom után. Oroszországnak nagyon fontos, hogy megakadályozza Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz, és lelassítsa Ukrajna uniós integrációját. Ezeknek az eléréséhez Kelet-Ukrajna destabilizálása Oroszország legjobb „fegyvere”.
Szerinted mi lenne a legjobb megoldás?
Fontos lenne lezárni, és biztosítani az Oroszország és Ukrajna közötti határt, továbbá elengedhetetlen, hogy véget vessenek annak, hogy az orosz kormány a kelet-ukrán szeparatistákat támogatja. Ha ez a feltétel teljesülne, a konfliktust gyorsabban és sokkal kevesebb áldozattal lehetne rendezni.
Mit éreznek családod és barátaid, akik még mindig Ukrajnában élnek?
Habár katonai tevékenység csak két kelet-ukrán régióban zajlik, Ukrajnában mindenki közvetlenül érzi a háború hatását. Több nyugat-ukrán barátomat is mozgósították, és most a Donetsk és Lugansk régiók különböző területein harcolnak. Több barátunk családja vesztette már el fiatal fiukat ebben a háborúban. Ukrajna egész területén több ezer kelet-ukrán menekültet szállásolnak, akiknek sürgős segítségre és folyamatos támogatásra van szükségük. Az áruk, az étel és a gyógyszer ára felment, míg a nemzeti valuta értéke folyamatosan csökken. Ilyen körülmények között az emberek bizonytalanok, és aggódnak. Mindenesetre, még sose láttam az embereket ennyire hazafiasnak, aktívnak és eltökéltnek, hogy megvédjék hazájukat, mint most.
Augusztus 24-én volt Ukrajna függetlenségének napja, és elmondhatom, hogy ezt az ünnepet még soha nem ünnepeltük meg ennyire komolyan és szenvedélyesen, mint idén.
A 2014-es ukrán függetlenség napjának ünneplése. Fotó: Alexander Melnik http://bit.ly/1vQEoEU
Szerinted jó lenne, ha Ukrajna több külső segítséget kapna (pl. nemzetközi szervezetektől, szervektől) vagy jobb lenne, ha a problémát belülről tudnák megoldani?
Elengedhetetlen, hogy Ukrajna külső segítséget kapjon. Az ukrán probléma nem egy belügyi probléma, hiszen a szeparatisták Donetskben és Luganskban nagymértékű pénzügyi és technikai segítséget kapnak Oroszországtól, továbbá jól felszerelt és képzett orosz katonák harcolnak mellettük. Ráadásul, Oroszország rendszeresen tüzet nyit az ukrán katonákra az orosz-ukrán határon keresztül, és nehéz fegyvereket juttat át a határon a szeparatistákhoz. Idővel a konfliktus egyre inkább egy Oroszország és Ukrajna közötti háborúra hasonlít. Külső segítség nélkül Ukrajnának nincs elég forrása, hogy megnyerje ezt a háborút, hogy békét teremtsen az ország keleti területén.
Az érintett területek
Mennyire nevezhetőek hatékonynak az Európai Unió gazdasági szankciói Oroszország ellen? Mi mást tehetne még az EU véleményed szerint?
Szerintem az EU gazdasági szankciói hatékonyak, és bővíteni kellene őket, amennyire csak lehetséges. Fontos, hogy minden uniós tagország csatlakozzon a szankciókhoz, kivétel nélkül.
Ezen kívül, az EU több módon is segíthetne Ukrajnának. Például, felajánlhatna ingyenes politikai kockázati biztosítást azoknak, akik Ukrajnában üzleti tevékenységet folytatnak. Egy ilyen lépés mozgásban tartaná az ukrán gazdaságot, és azt is demonstrálná az ukrán emberek számára, hogy az EU támogatja őket.
Ukrajnának nagyon fontos, hogy érezze, hogy minden EU tagállam támogatja őket az orosz támadás elleni harcban. Sajnos néhány EU ország, mint például Magyarország is, vegyes, majdnem Oroszországot támogató álláspontot vett fel az ukrán-orosz konfliktusban, főleg, mivel energia tekintetében Oroszországtól függnek.
A nagyobb képet nézve, nagyon fontos, hogy az EU a minimumra csökkentse függőségét Oroszországtól az olaj és a gáz tekintetében. Nem szabad elfelejtenünk, hogy az orosz hadsereget, amelyet Ukrajna bántalmazására és az EU kigúnyolására használnak, az EU gázfogyasztói fizetik.
Szeretnéd, hogy Ukrajna belépjen az Európai Unióba vagy inkább maradjon független?
Igen, határozottan szeretném, hogy Ukrajna az EU tagja legyen. Ukrajna Európához tartozik, és az ukrán népesség végső célja, hogy teljes jogú tagja legyen az Európai Uniónak.
---
Az eredeti interjú (angol nyelven) itt (pdf) megtekinthető. The original interview in English can be viewed here (pdf).
Az interjúban leírtak nem tükrözik a görbE Uborka blog álláspontját, azokért a görbE Uborka szerkesztősége nem felelős.