Az európai szemeszter röviden a gazdaságpolitika évente ismétlődő ciklusát határozza meg.
De mit is jelent ez pontosan?
Az Európai Unió tagállamai kötelezték magukat arra, hogy az Európa 2020 stratégia minden pontjának eleget tesznek. Ezek eléréséhez különböző nemzeti célokat határoztak meg, amelyek elősegítik a közös, európai szintű célkitűzések sikeres megvalósulását. Ennek érdekében hozta létre a Bizottság az európai szemesztert.
A Bizottság munkájában részletesen elemzi a tagállamok gazdasági és strukturális reformjairól szóló programokat, amelyekhez aztán ajánlásokat fogalmaz meg.
A szemeszter menetrendje szerint a Bizottság először elfogadja az éves növekedési jelentést (itt olvasható a legfrissebb), amiben meghatározza a következő naptári év céljait és prioritásait. Ez alapján aztán márciusban az EU állam-és kormányfői uniós szakpolitikai iránymutatást nyújtanak a tagállamoknak.
A tagállamok áprilisban az államháztartásról szóló tervezeteket nyújtják be, amiket a Bizottság májusban és júniusban értékel ki, szükség esetén országspecifikus ajánlásokat tesz. Ezt követően az Európai Tanács megvitatja, az Európai Tanács pedig jóváhagyja az ajánlásokat, így tehát a tagállamok már az Uniótól kapott szakpolitikai tanácsok tudatában véglegesíthetik a tervezett költségvetésüket. Utolsó lépésként pedig a Tanács június végén vagy július elején hivatalosan is elfogadja az országspecifikus ajánlásokat.
Kép: http://www.eunews.it/wp-content/uploads/2013/11/european-semester.jpg