A kannabiszlegalizálás jelenlegi helyzete az EU-ban
Még 2013-ban indította útjára néhány fiatal egyetemista a Weed like to talk néven futó európai polgári kezdeményezést (EPK). Céljuk nem más, mint egymillió aláírás összegyűjtése, ami cselekvésre kényszerítené az uniós politikusokat a kannabiszszármazékok legalizációja kapcsán.
„Jelenleg nincs egységes európai jogi iránymutatás a kannabiszpolitikák tekintetében. A koherencia és a diszkrimináció kérdésére ezért érdemes rákérdezni. A kannabisz előállításának, használatának és értékesítésének egységes ellenőrzése és szabályozása: (a) biztosítaná a törvény előtti egyenlőséget és a megkülönböztetés tilalmát valamennyi uniós polgárra nézve, (b) védené a fogyasztókat valamint monitorozná az egészségügyi kockázatokat c) véget vetne a kannabiszcsempészetnek. Lépjünk tovább a kannabisz legalizációja és a nemzeti jogszabályok harmonizációja felé az egész EU-ban.” (forrás angolul, magyar fordításban)
A fiatalok petíciója akkor válik érvényessé, ha 2014. november 20-ig sikerül összegyűjteniük egymillió aláírást legalább 7 tagállamból. Ez esetben a lisszaboni szerződések értelmében az Európai Bizottságnak kötelessége lesz foglalkozni a kérdéssel. Magyarországról egyébként 16 500 érvényes aláírás szükséges. Az egymillió aláírás összegyűjtése sem jelentené egyből a legalizációt, de napirendre kerülhetne a kérdés.
A marihuána legalizálása nem csak az EPK viszonylag alacsony támogatottsága miatt nem valószínű, hanem azért sem, mert minden uniós tagállam aláírta az ENSZ 1961-es Egységes Kábítószer Egyezményét, illetve annak 1971-es, pszichotróp anyagokról szóló kiegészítését. Emellett az Európai Bizottságnak a drogpolitikában sincs jogalkotási hatásköre.
Pro és kontra kannabisz
A kannabisz az egyik legkedveltebb illegális kábítószer az Európai Unióban. Ha hihetünk a hivatalos becsléseknek, több mint 23 millióan szívtak füvet 2012-ben az EU-ban. Számos érv szól a fű legalizációja mellett: nem a maffia és a feketepiac bevételét gyarapítaná, hanem az államokét, például több ezer munkahelyet is teremthetne. A másik oldalon azonban megjelennek az ellenérvek is. Nem győzik például hangsúlyozni, hogy milyen testi-szellemi negatív hatásai vannak, és sokan a kemény drogok előszobájának tekintik.
A kérdés az, vajon növekedne-e a fogyasztás a fű legalizációjával? Az állandó példa Hollandia, ahol habár legális a fű, nem emelkedett jelentősen fogyasztóinak száma. Sőt, arányuk alacsonyabb, mint azokban az országokban, ahol büntetik a kannabisz fogyasztását.
Az Eurobarométer júniusban készített felmérést 13000, 14 és 25 év közötti fiatal részvételével a drogokkal kapcsolatos attitűdökről. A kutatás alapján az európai fiatalok többsége (53%) nem ért egyet a kannabisz legalizálásával, és „csak” 45%-uk válaszolta azt, hogy szabályozott keretek között megengedhető lenne a marihuána fogyasztása. A statisztika alapján a tagállamok közül Franciaországban, a Cseh Köztársaságban és Írországban használtak a legtöbbször kannabiszt, míg a legkevesebb füvet fogyasztók között találjuk Máltát, Romániát és Ciprust.